Jaký skleník nevybrat?
Pozor na padělky a nekvalitní napodobeniny.
Velký zájem o domácí pěstování vlastní zeleniny a zahradničení přispěl i k nárůstu obchodníků se skleníky. My jsme opravdový výrobce a popřípadě spolupracujeme pouze s osvědčenými dodavateli, kteří zajistí kvalitní skleníky nejen na obrázku, ale i ve skutečnosti. Se skleníky se na internetu prostě "roztrhl pytel" a všechny vypadají podobně. Ve skutečnosti tomu tak nemusí být.
Na co si prosím dejte zejména pozor:
- Pozor na padělky a nekvalitní napodobeniny, jsou téměř podobné!
- Pozor na nekvalitní polykarbonát bez zkušeben a atestů, jedná se převážně o levné dovozy z Číny a Ruska.
- Pozor na prodejce s nezvyklou výslovností a nabídku s nízkou cenou.
- Pozor na absenci kvalitních českých návodů.
Jak bezpečně poznáte padělek? Zejména dle kvality neodborného provedení, balení a pochybného polykarbonátu! Převážná část našich skleníků má pouze špičkové desky PALRAM!
Jen prosím pozor na některé dodavatele nekvalitních napodobenin našich skleníků Gampre a levných ruských obloukových skleníků. Lákavá cena nemá být parametrem při nákupu, je to zdroj příštích problémů s životností a montáží.
Skleník kupujete na řadu let, o to důkladnější má být výběr. Pokud se nemůžete rozhodnout, poraďte se u nás!
Ukázky nekvalitních skleníků, chyb při montáži u jiných společností a výběru nevhodného skleníku a jeho umístění.
Pozor na levné a nekvalitní polykarbonátové desky, více také zde!
DOPORUČENÍ: NEKUPUJTE POLYKARBONÁT OD MIMOEVROPSKÝCH DODAVATELŮ - MŮŽE DOPADNOUT DLE OBRÁZKŮ NÍŽE!
Český zákazník se jen obtížně orientuje na trhu polykarbonátových desek. Na první pohled mohou laikovi připadat všechny desky stejné. Přitom se jedná o investici na několik desítek let! Co vás má upozornit na to, že se jedná o nekvalitní materiál?
Rozdíly mezi kvalitním a nekvalitním polykarbonátem
Množství přidaného regranulátu
Rozdíl může být v množství přidaného regranulátu, který výrazně zhoršuje mechanické vlastnosti materiálu. Desky jsou pak křehčí a náchylnější na poškození kroupami. Na první pohled není pro laika možné obsah regranulátu odhalit.
Renomovaní výrobci do polykarbonátových desek přidávají pouze do 3% této příměsi, která může snížit cenu desek. Kilogram kvalitního granulátu stojí 10-ti násobek ceny regranulátu! Setkali jsme se s případy, kdy laboratorním měřením byla odhalena přítomnost až 95% regranulátu v deskách z Asie a zemí bývalého Sovětského svazu.
Kvalita a síla UV stabilizované vrstvy
Druhým rozdílem je kvalita a síla UV stabilizované vrstvy. Materiál AKYVER je chráněn koextrudovanou vrstvou UV stabilizátoru v síle 50 μm. Síla vrstvy minimálně 50 μm dává 100% ochranu před UV zářením. UV záření způsobuje degeneraci molekul polykarbonátu, což má za následek žloutnutí a křehnutí materiálu.
Kvalitní polykarbonátová deska má životnost minimálně 20-25 let. Deska bez účinné UV stabilizace nemusí vydržet ani rok, protože první krupobití desku nevratně poškodí. Výrobci levných (méně kvalitních) polykarbonátových desek se potýkají s problémem rovnoměrnosti síly UV stabilizované vrstvy. Snaží se vytvořit vrstvu UV stabilizátoru, ale nenanášejí ji dostatečně rovnoměrně. Tato skutečnost lze potvrdit bohužel pouze laboratorní analýzou.
Díky špatné UV stabilizaci levný, nekvalitní polykarbonát rychle zežloutne už během 1. roku, zežloutlý polykarbonát zároveň nepropustí tolik světla do skleníku.
Plošná hmotnost polykarbonátových desek
Třetím nebezpečím je plošná hmotnost polykarbonátových desek. Cena desky se odvíjí od váhy, množství materiálu na m2. Např. standardní polykarbonátová deska síly 10 mm se v Evropě vyrábí v gramáži 1,7 kg/m2 . I celá řada renomovaných výrobců desek snižuje jejich plošnou hmotnost, aby nabídli zákazníkům levnější desku.
Převážná část levných desek sice udává sílu 4 nebo 6 mm , ale ve zkutečnosti jim chybí nějaké desetinky, které pohledem není schopen zákazník poznat. Znalec běžně pozná rozdíl i v tvrdosti desky, stačí oba typa porovnat zmáčknutím.
Je určitě celá řada jednodušších aplikací, kam lze i takovou desku použít, ale je třeba si uvědomit, že odlehčená deska má horší odolnost vůči zatížení sněhem, horší odolnost vůči rozbití kroupami atd.
Na trhu a na internetu jsou v nabídce i polykarbonátové desky pod renomovanou značkou s plošnou hmotností 1,3 kg. To je o 30% méně materiálu a tímo 30% horší vlastnosti! Zákazník, který jde na internetu jen po ceně desky síly10 mm sice ušetří 30-50Kč, ale při prvním sněhu nebo krupobití zjistí, že se to nevyplatilo.
Levný nekvalitní polykarbonát rycheji degraduje, stárne a křehne. Není dostatečně mechanický odolný a lehce ho zničí i kroupy nebo sníh. Takhle může dopadnout skleník z nekvalitního polykarbonátu.
Co vás má upozornit na to, že se jedná o nekvalitní materiál?
EXTRÉMNĚ NÍZKÁ CENA DESEK
Pokud narazíte na materiál, který je na první pohled obdobný a přitom mnohem levnější, jedná se o jasný signál, že něco není v pořádku. Kvalitní granulát Makrolon s kvalitními a garantovanými vlastnostmi, který se pro výrobu polykarbonátových desek v Evropě používá, má svou hodnotu a není možné ho nakoupit za polovinu ceny.
NEZNÁMÁ NEBO NAPODOBUJÍCÍ OBCHODNÍ ZNAČKA JINÉHO PRODEJCE
Pokud narazíte na materiál, který je vyroben a prodáván pouze jako polykarbonátová deska, nemáte žádnou jistotu ohledně její kvality, podílu regenerátu nebo jiných příměsí, kvality UV stabilizované vrstvy a plošné hmotnosti. I když může deska vypadat na první pohled v pořádku, časem může žloutnout, praskat a rozpadat se. Tyto desky převážně prodávají i firmy, stačí se podívat do Obchodního rejstříku a objevíte, že jejich činnost je i Realitní činnost.
NEKOMPLETNÍ CERTIFIKACE V RÁMCI EU
Výrobek nemá kompletní certifikaci v rámci EU vyžádejte si před objednáním od prodejce kompletní certifikaci materiálu z hlediska českých i harmonizovaných evropských norem. Zejména certifikát Reakce na oheň dle ČSN EN 13501-1, Prohlášení o shodě a Protokol o odkapávání hmot dle ČSN 73 0865:1. Materiály pochybné kvality nemají kompletní certifikaci v rámci EU a mnohdy se tváří originálně pokud jsou v angličtině pro firmy z Ruska a zemí bývalého Sovětského svazu.